Měřené hodnoty - 2017

PROSINEC

12_2017

Prosinec 2017 byl ve znamení střídání teplot nad nulou a pod bodem mrazu. Za vše mohly převážně tlakové níže tvořící se na SZ od Evropy a postupující JV až J směrem. Nejdříve se po jejich zadní straně k nám dostával studený vzduch a s jejich postupem do teplejších oblastí pak u nás docházelo k oteplení. Modely předpovídaly, že by po dlouhé době mohly být bílé Vánoce, ale jak je tomu poslední dobou zvykem, po předvánočním ochlazení se teploty opět dostaly vysoko nad nulu. Dokonce Štědrý den se umístil se svou maximální teplotou 9,5°C na druhém místě tohoto měsíce. První místo, co se týká maxima teplot, vyhrál silvestrovský den s 12,2°C. Minimální teplota v prosinci se zastavila na -2,8°C a to druhý den a předposlední den v měsíci. Nejvyšší náraz větru byl v Lysé zaznamenán 14. v 10:55 s hodnotou 76,7 km/h. Nejvíce srážek spadlo 28. a to 4,9 mm. Hodnota maximálního nárazu větru se odlišuje od tabulky naměřených hodnot výše díky tomu, že v tabulce jsou zaznamenávány hodnoty vždy v určenou minutu v rámci každé hodiny. V tuto minutu však hodnota větru nemusí být zrovna na maximálních hodnotách a tím pádem není zaznamenána nejvyšší naměřená hodnota.


LISTOPAD

11_2017

Listopad 2017


ŘÍJEN

10_2017

Říjen 2017 byl ze začátku o poznání chladnější než ten loňský. ČR ovlivnila tlaková níže Victor, která zde udržovala chladné počasí. Během 5. dorazily i krátkodobé nárazy větru, které v Lysé dosáhly 61km/h. A ráno 9. bylo ve znamení škrábání předního skla u auta. Říjen nám také nahradil to, o co nás září obralo a tím bylo chvilkové babí léto. Vydrželo zde od 14. do 17. a nejvyšší teplota byla 16. a to 20,9°C. Poté se s inverzí ochladilo. Nejdůležitějším jevem byl však vítr způsobený tlakovou níží Herwart. Tlak se na naší meteostanici dostal kolem sedmé ráno k pouhým 985hPa a vítr v nárazech dosáhnul až 94km/h. Tato silná vichřice měla na svědomí spousty škod po celé republice. Nejchladnějším dnem byl pak poslední říjnový den, kdy se teploty dostaly na 1,4°C.


Průběh intenzity větru během neděle 29.10.2017. Čas je uveden ve formátu UTC.


ZÁŘÍ

09_2017

Září


SRPEN

08_2017

Ve dnech 19. až 21. došlo k výpadku čidla. Nebylo možné měřené hodnoty doplnit.


ČERVENEC

07_2017

Červenec


ČERVEN

06_2017

Červen letos přinesl všechny možné rázy počasí, jak už to bývá obvyklé. Průměrem ale zůstal teplejší, než standardně bývá. Chladné etapy se průběžně střídaly s těmi teplými a měsíc byl celkově bohatý na větrné počasí i na bouřky. Z bouřek bych asi zmínil právě tu, která nečekaně proběhla 12. přes Kosmonosy a dále na východ, pak bouřkové překvapení z 22., kdy bylo velice těžké opředpovědět, jestli ke spuštění bouřek vůbec dojde a naposled 28., kdy se v blízkosti Lysé vytvořila supercela s kroupy až o šířce 2cm. V Lysé však přinesla jen dostatek srážek bez krup.Následující den také napršelo nejvíce srážek a to 16,2mm díky tlakové níži, jterá se udržovala nad střední až západní částí ČR. Nejnižší teplota byla začátkem měsíce a to 2., kdy spadla na 7,2°C, nejvyšší však začátkem třetí dekády - 20. - s rovnými 32°C.


KVĚTEN

05_2017

Tento měsíc už výhledově sliboval, že přinese letní teploty a vše, co k nim patří, takže i bouřky. Jako první s nimi přišel víkend 13. a 14. A jako další, která se Lysé hodně přiblížila, byla ta 30. I přes to, že je to zde dost „hluché“ místo vůči bouřkám, jistou dynamiku v našem městě počasí projevilo. Aby to byl správný květen, neobešel se bez ranních mrazíků ve standardním období. I když leckdo doufal, že se to v dubnu dost „vyblblo“, zima si musela říct své poslední slovo 10., kdy se teplota dostala k -0,8°C a co nestihl z úrody zničit duben, se povedlo tomuto dni.

Ve výše zmiňovaném druhém bouřkovém dni jsme se dočkali i nejvyšší teploty. Ta dosahovala krásných letních hodnot – rovných 31°C. Nejvíce srážek spadlo 12. a to 5,7mm.


DUBEN

04_2017

Duben 2017 byl opravdu do slova i písmene aprílovým měsícem. Zatímco na začátku nás namlsal až téměř letními teplotami, zbytek období byl ve znamení střídavého, ale spíše chladného a srážkově bohatého počasí, na horách ve dvou fázích napadlo místy až 40cm sněhu, který způsobil kalamitu.

V Lysé dubnový měsíc začal krásným slunečným počasím s teplotami přes 20°C. Tento ráz však brzy skončil s tím, že naše území ovlivnila tlaková výše nad Britskými ostrovy, která přinesla od SZ ochlazení i dost srážek potřebných pro zavlažení vyschlé půdy. Mezi nedělí 2. a úterým 4. se také objevily v okolí Lysé první bouřky, žádná zatím neprocházela přímo přes město. Toto ochlazení stáhlo denní teplotní maxima na hodnoty kolem 9°C a v pátek 7. dorazilo relativně dost srážek. Následující víkend a pondělí byly ale skokově a přechodně krásné, v Lysé se pondělní teploty vyšplhaly až k 23°C s tím, že hned v úterý spadly na hodnoty kolem 11°C a výhled nebyl nikterak hezký. K tomu došlo díky ovlivnění našeho území další anticyklonou v podobných zeměpisných šířkách, jako byla výše zmiňovaná, a soustavou tlakových níží nad Islandem a Skandinávií.


Další víkend v pátek a sobotu 14. a 15. se teploty dostávaly přechodně znovu výš, až k 17°C, následovalo ale další ochlazení a ještě intenzivnější než předešlý týden. Například ve středu byla teplota přes den maximálně 5,6°C a noční hodnoty se pohybovaly kolem nuly. Výběžek tlakové výše, který přes naše území přeběhnul po následujícím víkendu ve dnech 24. a 25., však přinesl znovu na krátkou dobu slunečné počasí, které se v úterý znovu pokazilo díky tlakové níži jménem Reiner. Ta přinesla i další vlnu srážkového období. Poslední dubnový víkend se prosadil nad našim územím výběžek tlakové výše, který opět přinesl o něco teplejší a hezčí počasí.

(zdroje: http://www.weatheronline.cz a http://www.met.fu-berlin.de)


BŘEZEN

03_2017

Začátek března 2017 se nesl v duchu postupného oteplování, ale v prvních dnech i silného větru. Maximum v nárazech dosáhlo hodnoty 71,3 km/h. Až do poloviny měsíce bylo dále proměnné počasí s občasnými srážkami 9. a 10. března. Po polovině měsíce se poprvé ukázalo hezké jarní počasí s teplotami dosahujícími k 16 stupňům. To ale hned utnulo ochlazení o následujícím víkendu, kdy bylo naměřeno i nejvíce srážek a to téměř 10mm. Dále pokračovalo proměnné počasí s jarními teplotami a ke konci měsíce se začaly dostávat až ke dvaceti stupňům, kdy poslední den v měsíci překročily 22°C. Hodně nocí, jak je v tomto období běžné, se dostávaly teploty pod bod mrazu.


Graf maximálních naměřených hodnot nárazového větru od 1.3. 2017 do 6.3. 2017 stažená z meteoserveru. Maximální vítr tentokrát dosáhl ještě věších hodnot než v únoru. Hodnoty se odlišují od tabulky naměřených hodnot výše díky tomu, že v tabulce jsou zaznamenávány hodnoty vždy v určenou minutu v rámci každé hodiny. V tuto minutu však hodnota větru nemusí být zrovna na maximálních hodnotách a tím pádem není zaznamenána nejvyšší naměřená hodnota. Z grafu lze vyčíst nejsilnější maximum ve čtvrtek 2. 3. 2017.


ÚNOR

02_2017

Únor 2017 začal dozníváním té pravé zimy, která trvala téměř celý leden. Již ale 3. den tohoto měsíce přinesl teploty na bodem mrazu a pomalu, ale jistě se oteplovalo. Naději na pokračování lednového průběhu zimy přinášely modely, které slibovaly, že se mráz ze severovýchodu znovu vrátí a někdo předpovídal i rekordní hodnoty na pár dnů. Vše však zůstalo jen teoriemi a silně mrazivé počasí kolem 12. února již nepřekročilo naše hranice s Polskem. Sníh ale odtával pomalu, tak zpočátku nehrozilo žádné zvedání říčních toků. To však změnila situace ta, že od 20. února se oteplilo výrazněji, dorazily srážky a silný vítr, kdy se celý proces odtávání zrychlil. Hladiny toků se začaly zvedat na SPA, ale srážky brzo ustaly a vše se vrátilo do normálu. Co se týká teplot, tak ta nejnižší se zastavila na nočních -6°C a ta nejvyšší na příjemných 13,9°C. Srážky jsou začátkem měsíce ovlivněny táním sněhu, takže za přesné lze považovat ty ze 17. února. Vítr byl opravdu silný a na naší meteostanici v Lysé bylo naměřeno dne 24.2. maximum 61,2 km/h. 


Graf maximálních naměřených hodnot nárazového větru od 20.2. 2017 do 28.2. 2017 stažená z meteoserveru.. Hodnoty se odlišují od tabulky naměřených hodnot výše díky tomu, že v tabulce jsou zaznamenávány hodnoty vždy v určenou minutu v rámci každé hodiny. V tuto minutu však hodnota větru nemusí být zrovna na maximálních hodnotách a tím pádem není zaznamenána nejvyšší naměřená hodnota. Z grafu lze vyčíst nejsilnější maximum v pátek 24. 2. 2017.


LEDEN

12_2016

Leden 2017 byl po dlouhé době měsícem, kdy zima dala najevo, kdo tu vládne. Už koncem prosince se dalo z modelů vyčíst, že přijde mrazové období, jak to většinou, s vyjímkou polsedních let, v období začátku ledna bývá. Původně ochlazení nevypadalo nijak dlouhodobě, ale postupný vývin předpovědi synoptické situace potvrdil, že se mrazové období u nás udrží i pár týdnů. Právě první vlna přišla v době tří králů. Leckde se dalo naměřit v sobotní ráno i 20 stupňů pod nulou, v Lysé se minimální teplota zastavila na -18,9°C. Byl to opravdu chladný den. Tento ráz počasí střídavě vydržel až do 11.1. POté s tlakovou níží přišlo i malé oteplení. Cyklona ale u nás nevydržela dlouho a dorazila další očekávaná mrazová sezóna spojená se silnou a stabilní tlakovou výší. Zde bych asi vypíchnul čtvrtek 19.1., kdy byla průměrná teplota bez desetiny -12°C a vrcholil tak příliv studeného vzduchu. Letošní leden se tak zařadil do těch teplotně podprůměrných, ale zase po dlouhé době dorazila zima, jak má být. Co se týká sněhové pokrývky, ta kopíruje mrazové období. Při první fázi zasypal sníh 90% území ČR, následná obleva pokrývku lehce snížila, ale okolní tl. níže opět zásoby doplnily a tento stav přibližně vydržel po dobu setrvání silné anticyklony nad střední Evropou. Další sněžení i s výskytem ledovky dorazilo koncem měsíce. Co se týká měření srážek, je počítáno po roztání sněhu, v tomto případě, kdy se sníh ležící na srážkoměru naší meteostanice dostal nad bod mrazu. Měření tedy není relevantní.


Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

  

 

 

 

O n l i n e